TİCARET BAKANLIĞI ESNAF VE SANATKARLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ESKİŞEHİRLİ ESNAF VE SANATKARLARA YÖNELİK E-TİCARET BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği konferans salonumuzda gerçekleşen eğitime, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel Çiftçi, İşkur İl Müdürü Hasan Yoldaş, Ticaret İl Müdürü Cemil Kürkçü, Eskişehir PTT Baş Müdürü Hüseyin Zengin ,Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen ,Yönetim Kurulu Üyelerimiz ,Meslek Oda Başkanlarımız ,Yönetimi ve Genel Sekreterlerimiz ile çok sayıda esnaflar katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen, günümüzde e-ticaretin yaygınlaştığına dikkat çekerek, “Günümüzün yoğun ve hızlı yaşam tarzında, ihtiyaçların karşılanması için kullanılan e-ticaretin önemi her geçen gün artmaktadır. Tüketiciler yoğun iş temposu arasında artık dükkan dükkan, sokak sokak gezerek ihtiyaçlarına en uygun ürünleri aramaktansa, bilgisayar ve cep telefonları vasıtasıyla istedikleri ürünlere daha kolay ulaşabilmekte ve zaman kaybetmeden alışverişlerini yapabilmektedirler. Bu pratik alışveriş yöntemi tüketicilere cazip gelmekte ve her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir” dedi.

TÜKETİCİ E-TİCARETİ TERCİH EDİYOR

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca e-ticaret vasıtasıyla rekabetin artması, insan unsurunun ve diğer sabit maliyetlerin azalması ile düşen maliyetler satış fiyatlarında düşüşlere neden olmaktadır. Bu da tüketiciler için önemli bir tercih nedenidir. Bunun yanında e-ticaret günümüzde yasalarla da oldukça iyi desteklenmektedir. Mesafeli satış sözleşmesi mevzuatı ile tüketici haklarını koruma altına alınmakta, tüketicilerin daha güvenilir alış veriş yapması sağlanmaktadır. Tüm bu unsurların yanında, e-ticaret işletmeler için de önemli fırsatlar yaratmaktadır. Bölgesel olarak mal ve hizmet sunan işletmeler, e-ticaret sayesinde daha geniş kitlere ulaşabilmekte, daha düşük maliyetlerle, daha geniş pazarlara ürünlerini tanıtabilmektedirler.”

PTT İLE ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ

Gerçekleşen e-ticaret bilgilendirme toplantısının önemine de değinen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen , şu ifadeleri kullandı: “Bu kapsamda, esnaf ve sanatkarlara destek olmak amacıyla Ticaret Bakanlığı ile PTT arasında bir protokol imzalanmıştır. İmzalanan protokol ile esnaf sanatkarlar, PTT'nin elektronik ticaret sitesinde kendisine ayrılacak alanla, yöresel ürünlerini dünyaya pazarlama fırsatı yakalamaktadırlar. Protokol ile PTT, özel komisyon ve indirim oranları ile ürünlerin satış, pazarlama ve reklam kampanyalarında esnafa destek olmaktadır. Günümüzde tüm esnaf ve sanatkarlarımızın e-ticareti bilmelerinin ve e-ticaretin yarattığı fırsatlardan yararlanmaların son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda çalışmalarından dolayı, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü ve PTT çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.”
Eğitim konu ile ilgili slayt gösteri ve katılımcıların soru ve cevap şeklinde devam ederken Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen esnafa verdikleri destekten,katılımından dolayı Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel Çiftçi 'ye plaket taktim etti ve proğram günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.