Haksız Ticari Uygulamalarla İlgili Denetim Başladı

Ticaret Bakanlığımız  tarafından   girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alındı.
 
Ve Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Söz konusu düzenlemeyle Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kuruluna sunulmak üzere Ticaret İl Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi birimi tarafından gerekli denetimler ekip kurularak yapılmaya başlanmıştır.
 
Bu yöndeki uygulamalar hızlıca tespit edilerek gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.
 
İşyerleri "6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun", "Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği" ve  "4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun" kapsamında denetlenmekte, böylelikle girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenlerle ilgili daha etkin bir gözetim sağlanacaktır.
 
Denetimler devam edilecek olup aykırılık fahiş fiyat uygulaması yapan firmalar Bakanlığımız Reklam  Kuruluna tutanaklarıyla işlem yapılmak üzere bildirile