21. Geleneksel Tüketici Ödülleri'nden Eskişehir'e Ödül Var

21. Tüketici Ödülleri Ankara'da yapılan bir törenle sahiplerini buldu. Sayın Bakanımız Bülent TÜFENKÇİ'nin de katıldığı törende Sayın Bakanımız; tüketicilerin sağlık ve güvenliğiyle ekonomik çıkarlarının korunması noktasında etkin, hızlı ve insan odaklı hizmet sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Elektronik ticaret sektörünün kısa sürede gelişim gösterdiğine işaret eden Tüfenkci, mevcut ve oluşması muhtemel sorunlara karşı tüketicileri korumak amacıyla tedbirler aldıklarını bildirdi.

Piramit yapıların üzerine gittik

Tüketiciler açısından çok geniş yelpazede kullanım alanı olan ürünlerle ilgili piyasa gözetim ve denetimi yaptıklarına dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti: 

"Geçtiğimiz yıl denetimleri artırdık ve piramit yapıların da üzerine gittik. Piyasa gözetimi ve denetimi alanında çalışmalarını sürdürdüğümüz Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi'ni bu yıl faaliyete geçirmek istiyoruz. Bu sistemle güvensiz ürünleri teşhir edeceğiz. Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi'nin kamuya açık, sosyal medya ile entegre bir yapıya sahip olmasını planlıyoruz."

Bakan Tüfenkci, geçen yıl tüketici hakem heyetlerine 590 bin 736 başvuru yapıldığını ve bunların 636 bin 906'sının sonuca bağlandığını, söz konusu kararların yüzde 77'sinin tüketici lehine çıktığını dile getirdi. 

Tüketici bilincinin artırılmasını birincil hedef olarak belirlediklerinin altını çizen Tüfenkci, tüketicinin korunması alanında yaptıkları çalışmalarda yol gösterici olarak ödüle layık görülen tüketicilerle kişi ve kurumları tebrik etti.

- "Çürük elmaların ayıklanması için tüketicimiz bilinçli olmalı"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da rekabetin büyümesiyle tüketici haklarının öneminin arttığına dikkati çekerek, "Piyasadaki çürük elmaların ayıklanması için tüketicimiz bilinçli olmalı. Yeni nesiller bu bilinçle yetişmeli ki piyasadaki tacirlerin çürüklerini temizleme imkanı bulalım. Ticaret erbabının da tüketicinin de haklarını korumalıyız. Tüketici haklarının gelişmesi noktasında her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Hep beraber bilinçli bir toplum olarak daha güzel yarınlara ulaşacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de insanı merkeze alan kalkınma modelinde, rekabette kalitenin önemli olduğunu belirterek, "Tüketici bilincini artırmak hepimizin görevi. Kurumsal kapasitemizi buna uygun hale dönüştürdük. Belediye deyince akla yol, su, elektrik gelmemeli. Yalnızca ekonomik kalkınma değil, insani kalkınma için buradayız."

- "e-Ticaret sitelerine güven damgası vereceğiz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bakan Tüfenkci liderliğinde bir günde şirket kurulabilmesinin sağlanmasından, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsasına, taşınır rehni sicilinden, gümrük işlemlerinin hızlandırılmasına iş ve yatırım ortamını iyileştiren çok sayıda reforma imza atıldığını bildirdi.

Son yıllarda e-ticaretin kullanımının hızla arttığını ve e-ticaret şirketlerinin çoğaldığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, "Bakanlığımızın liderliğinde TOBB olarak e-ticaret sitelerine güven damgası vereceğiz. Böylelikle hem güvenli e-ticaretin altyapısını sağlamış olacağız hem de e-ticaret hacmini artırmış olacağız." ifadesini kullandı.

Tüketici hakkı, kul hakkıdır

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ise, tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarda önemli bir misyon üstlendiklerine değinerek, "Doğumdan ölüme kadar tüketici olarak yaşıyoruz. Tüketici hakkı, kul hakkıdır. Hizmetlerimizi bu bilinçle yürütüyoruz. Tüketicimizin bilinç düzeyi arttıkça mağduriyetlerin azaldığının farkındayız. Tüm iletişim kanallarını etkili şekilde kullanarak bu bilinç düzeyini arttırmak üzere çalışmalarımız devam edecek." dedi.

Törenin sonunda çalışmalarıyla ödüle layık görülenlere çeşitli alanlarda ödülleri verildi. 

“Bilinçli tüketici ödülü”, “yazılı basın tüketici ödülü”, “radyo-televizyon programı ödülü”, “tüketici memnuniyetini ilke edinen firma ödülü”, “bilimsel çalışma ödülü” ve “tüketici özel ödülü” dallarında her yıl hak sahiplerine verilen Tüketici Ödülleri’nin bu yıl 21 incisi düzenlendi. Ödül töreninde;  İşitme engelli olması nedeniyle abonesi olduğu internet sağlayıcısına ait bir bayiden görüntülü konuşma özelliği olan cep telefonu satın alan, ancak görüntülü özelliğe sahip olduğu belirtilerek satışı yapılan cihazın ön kamerasının olmadığının anlaşılması ve de 3G özelliğinin olmadığının ortaya çıkması üzerine başvuruda bulunduğu Tüketici Hakem Heyetinin aleyhinde verdiği karara karşı Tüketici Mahkemesine yaptığı itiraz kabul edilerek sözleşmenin feshine, telefon için her hangi bir bedel ödememesine karar verilmesi ve cihazın iade işleminin yerine getirilmesi sonucunda engelli bir tüketici olarak yasal yollardan yürüttüğü kararlı hak arama mücadelesi ile Erkil ERKIVANÇ Eskişehir'den bilinçli tüketici dalında ödül almaya hak kazanmıştır.